Skip to main content

Koho voliť, koho nevoliť a prečo volím SaS – stranu Slobody a solidarity

Voľby sú v posledných dňoch na Slovensku témou číslo jeden. Niektorí od nich očakávajú, že sa niečo zmení, iní menej optimistickí spoluobčania sa k voľbám stavajú pasívne, teda voliť nechodia a politikov nepokladajú za nič iné iba za príživníkov.

Potom je tu medzi nami ešte jedna skupina, ktorá zvykne tvrdiť, že volí menšie zlo. Osobne som hlboko presvedčený, že nič ako menšie zlo neexistuje. To, že dajú hlas Borisovi Kollárovi, alebo ako tomu bolo v minulosti, Nore Mojsejovej, nič nezmenia. Pri týchto voľbách ide o veľa. To je fráza Igora Matoviča s ktorou sa prihovára občanom Slovenskej republiky v predvolebnom videu. Ak nám záleží na osude tejto krajiny, tak by sme rozhodne mali ísť zasunúť hlasovací lístok do urny. Vtipne sa s touto myšlienkou pohrávajú v predvolebnom videu rádia Expres, kde nabádajú ľudí ísť voliť.

 

 

Prečo je teda dôležité ísť voliť 5. marca 2016? Môžeme rozhodnúť o tom, či chceme, aby nám vládla strana, ktorej predstavitelia strašia ľudí inváziou nepriateľov, ktorí v skutočnosti nepriatelia nie sú, len hľadajú lepší život, no na Slovensku ho veľavravne nehľadajú. Osem rokov sa búchajú na hruď a hovoria koľko toho už spravili pre Slovensko a pre ľudí v ktorí v ňom žijú, ako ho chránia a pod. Za ten čas som osobne nezbadal žiadne zlepšenie iba stagnáciu, nezamestnanosť je stále vysoká, živnostníci rušia živnosti, odvody sú vysoké, firmám sa neoplatí zamestnávať ľudí. Povedzme si na rovinu chceme toto ešte ďalšie 4 roky?

Na základe môjho osobného prieskumu som zostavil zoznam politických strán, ktorým by som dal svoj hlas: Sieť, Oľano-Nova, SaS, SKOK, KDH. Prečo práve tieto strany? Sieť je pomerne nová strana, ich líder pôsobí rozporuplne, ale môžu byť presne tou novou krvou, ktorú slovenský parlament potrebuje. Presadzujú hmotnú zodpovednosť politikov a vylúčenie schránkových firiem z verejného priestoru. Ak by som aj ďalej nečítal ich program toto je presne to, prečo by som im dal svoj hlas. Presne toto Slovensko potrebuje ako soľ. Oľano-Nova na čele s Igorom Matovičom taktiež presadzuje zodpovednosť politikov za svoje činy, chce bojovať s korupciou a byrokraciou. Možno Matoviča neobľubujú masy ľudí, ale nemožno mu odoprieť snahu veci zmeniť k lepšiemu, aj keď to občas vyzerá kadejako. Strana Slobody a solidarity je stranou, ktorá sa pohráva s myšlienkou liberálnejšieho Slovenska, ale majú aj silný ekonomický program. Hlavnou myslienkou je odvodový bonus a boj s korupciou a byrokraciou. Program strany SKOS bol vyhodnotený ako jeden z úplne najlepších, uvidíme ako sa im bude dariť, ale prieskumy k nim nie sú veľmi priaznivé. KDH je takou slovenskou klasikou. V predvolebných diskusiách sa mi páčili debaty s ich predsedom Jánom Figeľom. Pôsobia na mňa moderne, určite nie prekatolizovane. Taktiež v ich programe nájdete systémové a ekonomické zmeny. Program týchto strán je takmer na 80% identický, niektoré zachádzajú viac do hĺbky ako SaS, iné viac-menej okrajovo.

Strany, ktoré by som nevolil? Určite by to neboli strany s menšími preferenciami ako 3-4% a strany ako SMER, SMK, MOST-HÍD a pod. SMER je jasný a ostatné sa pohrávajú s myšlienkou autonómie. Strany s nižšími preferenciami ako 3% sú príliš „useless“ a ak patria medzi pravicové určite by sa mali vzdať v prospech iných pravicových strán.

Ja volím SaS. Nejde mi o ich liberálne témy, tie sú mi ukradnuté. Volím ich, pretože Jozef Mihál patrí medzi expertov na ekonomické otázky. Je to človek, ktorý radí obyčajným ľuďom, podnikateľom a pomáha im v ceste pri podnikaní. Ich program je vyhodnotený ako jeden z najlepších a je aj úplne najpodrobnejším. Komunikujú osobne cez sociálne siete a odpovedajú na otázky, nie ako v prípade predsedu strany SMER, ktorý na závažné otázky odmieta odpovedať. Ich financovanie je čisté bez rôznych donorov a pevne si stoja za svojimi názormi. A vy budete tento rok voliť koho?

 

sulik_superman

 

Jaroslav

Zaujíma ma všetko okolo internetu, počítačov, mobilných zariadení, programovania. Rád hrám tenis, bedminton, ale i bicyklovanie. Taktiež ma zaujíma verejné dianie.

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: