Skip to main content

Umelá inteligencia od Google porazila svetového šampióna v hre Go

Tento týždeň si to človek rozdá s umelou inteligenciou AlphaGo od Google v starovekej ázijskej hre Go. Celkovo sa odohrá 5 zápasov. Ide o umelú inteligenciu založenú na neurónových sieťach. Prvý zárez má UI, pretože včera porazila šampióna Leeho Sedola za 3,5 hodiny po 186 ťahoch.

Lee pochádza z Južnej Kórei a je svetovým šampiónom v tejto hre. Víťaza čaká odmena 1 milión dolárov. Zápas je streamovaný naživo prostredníctvom Youtube. Každá hra môže byť dlhá 4 až 5 hodín. Sedol sa pred zápasom vyjadril, že výsledok zápasu odhaduje na 5-0 v resp. 4-1 v jeho prospech. Musíme všetci uznať, že sebavedomie mu určite nechýba.

Go je hra, ktorá sa v Ázii hráva aspoň 1000 rokov a v súčasnosti ju hráva aspoň 40 miliónov ľudí celosvetovo. Hrá sa na hracej ploche s 19 x 19 poľami. Hrajú ju dvaja hráči, ktorí pohybujú bielymi, alebo čiernymi kameňmi s cieľom získať čo najviac územia okolo súperových kameňov. Hra Go je pre PC na rozdiel od Šachu tvrdým orieškom. Hlavný dôvod je výrazne väčšie množstvo kombinácií. V skutočnosti ich je viac ako je atómov v známom vesmíre. Hráč (človek) má na rozdiel od PC výhodu v tom, že do hry zapája ľudskú intuíciu. Zatiaľ je skóre 1:0 pre UI, uvidíme ako sa budú vyvíjať ostatné zápasy.

Zdroj: http://arstechnica.co.uk

 

 

Jaroslav

Zaujíma ma všetko okolo internetu, počítačov, mobilných zariadení, programovania. Rád hrám tenis, bedminton, ale i bicyklovanie. Taktiež ma zaujíma verejné dianie.

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: